Katarzyna Dobrowolska

Prawnicy na start

Czy prawnicy kochają sport? Nie inaczej!

Na początku mojej drogi do kariery w branży prawniczej szanowany adwokat, w toku niezobowiązującej rozmowy przed rozprawą, powiedział: „Musi Pani znaleźć sobie jakieś hobby. Niech to będzie cokolwiek – gotowanie, malowanie, taniec. Choćby nawet uprawianie sportu! Ale hobby trzeba mieć. Oddalą Pani apelację – jedną, drugą. Trzeba mieć w życiu coś, co daje radość i spełnienie. Praca to nie wszystko!” Zapamiętałam tę radę bardziej, niż KPC i metodykę pisania umów gospodarczych.

Istotnie, w życiu warto mieć pasję, dzięki której to życie właśnie nabiera rumieńców. Wbrew stereotypom, prawnicy – sędziowie, adwokaci, radcowie prawni oraz prokuratorzy, poza aktywnością zawodową i wygranymi na sali rozpraw osiągają sukcesy również w sporcie. Korporacje prawnicze organizują liczne zawody sportowe i tworzą drużyny różnorodnych dyscyplin. Na marginesie wskazuję, że celowe jest tu nawiązanie do stereotypów – wizerunku prawników, którzy będąc przedstawicielami intelektualnej elity, rzekomo trzymają się z daleka od siłowni.

Najbliższa mojemu sercu jest Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu, dlatego dla przykładu podaję, że w jej ramach funkcjonuje drużyna piłki nożnej i piłki siatkowej. Rada organizuje również regaty, zawody tenisowe oraz jako jedyna w Polsce – zawody strzeleckie. Dla zainteresowanych – w 2017 r. na strzelnicy Sekcji Strzeleckiej Wojskowego Klubu Sportowego ,,ŚLĄSK,, we Wrocławiu odbyły się już IV Strzeleckie Mistrzostwa Adwokatury, zorganizowane przez Adwokackie Stowarzyszenie Strzeleckie i Kolekcjonerskie z siedzibą we Wrocławiu, oraz Komisję Sportu, Turystyki i Integracji Środowiskowej Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu. Z uwagi na charakter organizowanych zawodów zazwyczaj mogą w nich uczestniczyć nie tylko adwokaci i aplikanci adwokaccy, ale również przedstawiciele innych zawodów prawniczych, dlatego też w tym roku Mistrzostwa zaszczycili swoją obecnością radcowie prawni, aplikanci radcowscy, oraz sędziowie.

Nie sposób pominąć niedawne wydarzenie – XXVIII Ogólnopolską Spartakiadę Prawników, która w dniach 13- 16 września 2017 r. odbyła się w Lublinie. Rywalizacja toczyła się w 10 konkurencjach zespołowych oraz w prawie 70 konkurencjach indywidualnych. Impreza obfitowała w emocje sportowe, wielu uczestników stało się multimedalistami. Oczywistym jest, że wyniki i osiągnięcia były istotne, jednak organizatorzy podkreślali, że najważniejsza jest dobra zabawa oraz gra fair play.

Z zakresu faktów notorycznych – co daje aktywność fizyczna? Przede wszystkim trenujący adwokat (prokurator, radca prawny) prowadzi bardziej higieniczny tryb życia i nie pisze środka odwoławczego do późnych godzin nocnych – musi przecież zdążyć na trening. Ale do rzeczy. Warto, aby sport stał elementem naszej codzienności. Niewątpliwie sportowcy cieszą się lepszym samopoczuciem, większą odpornością (psychiczną oraz fizyczną) i wytrwałością, często również lepszym zdrowiem. Na skutek treningu zwiększa się wydolność płuc, a tym samym zwiększa się wydolność całego organizmu. W zakresie spraw sercowych – aktywność fizyczna prowadzi do stabilizacji ciśnienia krwi, zmniejszania ryzyka zawału serca i udaru mózgu, zwiększenia wydolności mięśnia sercowego i polepszenia ukrwienia wszystkich organów wewnętrznych, tkanek i mięśni. W efekcie cały organizm zostaje lepiej zaopatrzony w tlen i składniki odżywcze.

Wiele osób rozpoczyna przygodę z aktywnością fizyczną ze względu na dążenie do poprawy wyglądu fizycznego. Słusznie. Należy bowiem zwrócić uwagę, że osoby aktywne, zwłaszcza te, które uprawiają pływanie, nie borykają się z wadami postawy. Dodatkowo przez trenowanie danej dyscypliny wraz z innymi zawodnikami, uczymy się gry zespołowej. Przez regularne uprawianie sportu stajemy się wytrwalsi, a jednocześnie, gdy włożony wysiłek nie przynosi oczekiwanego efektu, uczymy się pokory i przyjmowania przegranej.

Najważniejsze jest jednak to, że poza wszystkimi wskazanymi powyżej korzyściami, sport to po prostu dobra zabawa, alternatywa dla spędzania wolnego czasu na kanapie. Zawsze po treningu towarzyszy nam uczucie radości i ekscytacji. Dumy również – gdy wstajemy o świcie, żeby zdążyć z treningiem przed pracą. Śniadanie smakuje wtedy dużo lepiej!

Warto zauważyć, że osoby uprawiające sport w ramach danej dyscypliny często jako rozwinięcie ruchu społecznego tworzą kluby i stowarzyszenia. W mojej ocenie, to wspaniały trend, a zdrowy tryb życia wciąga coraz więcej osób. Warto go pokochać, inspirować i motywować innych.

 

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Anka
  24 września 2017 at 22:57

  Nie kojarzę Pani z treningów we Wrocławskiej ekipie siatkówki i spartakiad. Może warto pisząc o sporcie faktycznie lepiej byłoby uczestniczyć w wymienionych zawodach.

  • Reply
   D.
   25 września 2017 at 10:20

   Na szczęście sport ma wiele twarzy i trenować można praktycznie wszędzie. Polecam tegoroczny Bieg Niepodległości z wąsem – wydarzenie godne uwagi i jest jeszcze sporo czasu, aby się przygotować 🙂

 • Reply
  M.
  25 września 2017 at 00:15

  ORA we Wrocławiu nie jest jedyną, która organizuje turnieje strzeleckie. Tego typu turnieje organizowane są również przez Izbę Szczecińską.

  • Reply
   D.
   25 września 2017 at 10:13

   Im nas więcej, tym lepiej! 🙂 Popieram ideę szerzenia miłości do sportu w zawodach prawniczych.
   Pozdrawiam

 • Reply
  Agnieszka
  14 października 2017 at 22:27

  Zdecydowanie sport zawsze był i będzie wspaniała , pożyteczna rozrywką. Zgadzam się całkowicie z tym co Pani napisała …świeżość umysłu i lepsze postrzeganie spraw służbowych uzależniona jest od tego jak prowadzimy sami siebie…pozdrawiam

 • Leave a Reply