Katarzyna Dobrowolska

CZŁOWIEK W POSZUKIWANIU SENSU, GŁOS NADZIEI Z OTCHŁANI HOLOKAUSTU

Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje.

Viktor E. Frankl

Viktor Frankl uznany został za autorytet moralny XX wieku. Warto poznać jego książkę Człowiek w poszukiwaniu sensu. Lektura ta różni się zdecydowanie od wszystkich dotąd poruszających tematykę holokaustu. Niekoniecznie lekka, łatwa i przyjemna, za to bardzo wartościowa i wbrew pozorom – niosąca głębokie, pozytywne przesłanie. Jest to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Sigmund’a Freud’a.

Gdybyś w tym roku miał przeczytać tylko jedną książkę, powinno nią być dzieło doktora Frankla.

Los Angeles Times

Pomimo trudnej tematyki, dzieło Frankla w istocie stanowi Głos nadziei z otchłani Holokaustu. Kategoryczny, mocny głos zachwalający istnienie, byt. Doktor Frankl ukazuje czytelnikowi prostą prawdę naszej egzystencji – nigdy nie należy się poddawać. Autor odkrywa, do czego zdolny jest człowiek, który nagle uświadamia sobie, że nie ma już niczego do stracenia. Niczego oprócz własnego życia, absurdalnie obdartego z własnej godności.

Człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednego – ostatniej z ludzkich swobód: swobody wyboru swojego postępowania w konkretnych okolicznościach, swobody wyboru własnej drogi. 

Lekturę możemy podzielić na dwie części. Zaczyna się od głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych aż do dnia wyzwolenia. Autor skupia się na opisie wysiłków podejmowanych w celu znalezienia powodów do życia. Jest to relacja bardzo rzeczowa, konkretna, poruszająca w swej prostocie.

Viktor E. Frankl stracił wielu najbliższych, w tym matkę, ojca, brata oraz żonę. Z racji swojego pochodzenia doktor Frankl znalazł się w centrum piekła. Autor opisuje swoje odczucia, reakcje współwięźniów w trudnych sytuacjach, zmęczenie po ciężkich pracach, codzienną walkę o życie. Już pierwszego dnia pobytu w obozie doktor Frankl poprzysiągł sobie, że „nie rzuci się na druty”, mimo beznadziejności sytuacji, w której się znalazł, ciągłego śmiertelnego zagrożenia, wiszącego nad nim każdego dnia.

Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, opracowane przez doktora Frankla na bazie doświadczeń z obozów. Frank wskazuje na „wolę sensu”, która stanowi najgłębszy popęd człowieka. Ów sens jest unikatowy i wyjątkowy, ponieważ jedynie człowiek sam jeden może i musi go wypełnić.

Postępowanie doktora Frankla w obozie koncentracyjnym było przykładem na to, że wszędzie można mieć zasady i żyć zgodnie z nimi. Mimo, że był neurologiem i psychiatrą, w Auschwitz próbowano odebrać mu resztki człowieczeństwa, był jedynie jednym z wielu numerów. Jednak ludzie nawet w skrajnej sytuacji mogą zachować swoje człowieczeństwo.

Książkę polecam wszystkim, którzy szukają lektury wyjątkowej, podnoszącej na duchu i zawierającej głębokie przesłanie – w życiu liczy się tylko życie, tylko my je wypełniamy i stanowimy o jego sensie.

 

Katarzyna Dobrowolska

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply