Paulina Grajek

Cudze chwalicie swojego nie znacie – folk w natarciu

Styl etno do mody i wnętrz wchodzi falami, zaliczając wzloty i upadki. Tej jesieni nie grozi nam stylistyczna nuda, projektanci lansują mieszanie wzorów, a nawet lekkie szaleństwo wzorów.

Trend ten promowany jest od dawna przez ulubienice światowych stolic mody takie jak ekscentryczna Iris Apfel, która w mistrzowski sposób pokazuje jak miksować retro z etno nieustannie zachwycając swoim vintage stylem. Światowi projektanci już dawno zrozumieli, że powrót do korzeni, czerpanie garściami z ludowej, etnicznej kultury to coś co jest piękne i warte promowania.

Na naszym rynku pojawiały się kolekcje modowe nawiazujące do polskiej stylistyki etno.

Przedstawiam niektóre z nich. Co sądzicie o tych wzorach?

Polska marka GOSHICO znana z oryginalnych toreb wyrosła właśnie z inspiracji etnicznymi wzorami. Filcowe torby z charakterystycznymi haftami z kogutkiem pojawiły się na naszym rynku znacznie wcześniej niż światowe domy mody wpadły na pomysł ich wykorzystania. W tym sezonie marka ta proponuje nową odsłonę folkowych wzorów w kolekcji Polish Jungle dodając do nich hafty wykonane w technice 3D.

Gucci od dwóch sezonów nadaje tej tendencji modowe znaczenie ozdabiając swoje kolekcje etnicznymi haftami i wzorami. Natomiast pierwsza torba GOSHICO z ludowym haftem wzorowanym na wycinankach łowickich powstała już w 1998 roku.

Listonoszka z czarnym haftem GOSHICO 290 zł

 

Torebka mini z wodoodpornego materiału z kolorowym haftem GOSHICO 250 zł

Goshico, 250 zł

Valentino zainspirowany rosyjską stylistyką modową dał temu wyraz w pokazie kolekcji dopiero w 2015. Aktualnie to bardzo popularny trend w modzie lansowany przez wielu projektantów. To bezsporny fakt, że ludowe wzory są w trendzie. Trzeba się tylko z nimi umiejętnie obchodzić. Monika Brodka, Maria Sadowska, Kayah i inne znane polskie gwiazdy od dawna inspirują się folkiem w muzyce i modzie z powodzeniem wprowadzając na salony unowocześnioną wersję motywów folkowych.

Bluza folkowa z kolekcji Maria Sadowska-fashion. 268 zł

 

Etui na smartfon Folkstar 29 zł

Projektanci sięgają do korzeni naszej polskiej tradycji i kultury pokazując ją w nowoczesnym wydaniu. Każdy region naszego kraju bowiem może poszczycić się oryginalnymi motywami, które stają się wyznacznikiem dla modowych projektów.

Sukienka z folkowym motywem pochodząca z kolekcji polskiej projektantki Kasi Miciak 240 zł

bluza Kokoswag z kaszubskim wzorem 159 zł

 

Foto: imaxtree

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply