Anna Ples

Miłość do dzielenia się wiedzą

Zbliża się kolejny Tydzień Konstytucyjny organizowany przez Stowarzyszenie imienia Profesora Zbigniewa Hołdy. Miałam okazję wziąć udział w poprzednich dwóch edycjach. Z jednej strony – prowadzenie zajęć dotyczących Konstytucji dało mi dużą satysfakcję, z drugiej pozostawiło we mnie pewne obawy, głównie o to, gdzie zmierza edukacja w naszym kraju. W szczególności ta najważniejsza, związana ze świadomością swoich praw, świadomością i rozumieniem takich pojęć jak demokracja, państwo prawa, wolności i prawa człowieka i obywatela.

Na zajęciach miałam uczniów, którzy naprawdę byli zainteresowani, którzy pytali czego dotyczy spór powstały w Trybunale Konstytucyjnym, ale miałam też 17-latków, którzy nie wiedzieli czym w ogóle jest Trybunał, kto jest Prezesem Rady Ministrów (i w ogóle, że jest to „fachowa” albo raczej konstytucyjna nazwa na Premiera). Przypominając sobie swoje czasy szkolne, zauważyłam że w mojej klasie były tzw. „ananasy”, które zbierały dwóje za dwóją ale nawet ci mieli jakąś podstawową wiedzę dotyczącą otaczającej ich rzeczywistości. Okrojony program lektur, mało zajęć z przedmiotów, które są naprawdę istotne, to wszystko każe mi myśleć, że niektórzy naprawdę chcą stworzenia społeczeństwa, które nie jest zdolne samodzielnie myśleć, wszak takimi manipuluje się najlepiej.

Dlatego zachęcam każdego prawnika, jeżeli tylko ma sposobność prowadzenia zajęć dla młodszych, aby poświecił pare godzin swojego czasu i udał się do szkół tłumaczyć jak ważna jest Konstytucja i szacunek do niej, jak ważna jest znajomość swoich praw ale także obowiązków.

 

Anna Ples

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply