Katarzyna Dobrowolska

Ale Kino!

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu jest doskonale znane wszystkim miłośnikom sztuki filmowej, bowiem od wielu lat gości w nim wydarzenie T-Mobile Nowe Horyzonty. Dzięki wsparciu miasta Wrocław, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty prowadzi multipleks prezentujący kino autorskie i artystyczne.

Lubię i polecam kino bez popcornu.

Między 24 a 29 października 2017 r. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu rozpocznie się już 8. American Film Festiwal. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie http://8.americanfilmfestival.pl w programie tegorocznej edycji znalazły się 93 filmy pełnometrażowe, w tym 56 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, 4 to premiery międzynarodowe, a kolejne 4 to premiery europejskie.

To, co wyróżnia AFF to niezwykły dobór projekcji. Podczas pokazów prezentowane jest pełne spektrum kina amerykańskiego – od dokumentów, kina eksperymentalnego do filmów twórców niezależnych. Przede wszystkim jednak jest to kino zupełnie inne, niż prezentowane powszechnie w mediach, o odmiennej tematyce, nieznanej Europejczykom. Wcześniejsze edycje festiwalu zmieniły moje spojrzenie na kino amerykańskie, upadły wszelkie stereotypy.

Otwarcie AFF nastąpi 24 października komedią romantyczną I tak cię kocham (The Big Sick) Michaela Showaltera. Gościem honorowym tegorocznego AFF będzie aktorka Rosanna Arquette nominowana do Złotych Globów i Emmy, nagrodzona nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Ta osobistość przyjedzie do Wrocławia, aby odebrać przyznaną jej Indie Star Award – nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego.

Na zakończenie festiwalu (29 października) pokazana zostanie satyra science-fiction Pomniejszenie (Downsizing) Alexandra Payne’a – podobno znakomicie przyjęta podczas festiwalu w Wenecji.

A co będzie grane podczas całego festiwalu? Zachęcam do odwiedzenia strony www.kinonh.pl, ja tymczasem przytoczę jedynie fragment umieszczonej tam informacji:

Nie zabraknie filmów z mekki amerykańskiego kina niezależnego, czyli festiwalu Sundance. Widzowie AFF będą mogli zobaczyć zdobywców najważniejszych nagród festiwalu: Crown Heights Matta Ruskina (Nagroda Publiczności dla fabuły prod. USA), Beach Rats Elizy Hittman (najlepsza reżyseria), Żółtodzioby (TheYellow Birds) (najlepsze zdjęcia), Dinę Dana Sicklesa i Antonio Santiniego (najlepszy film dokumentalny prod. USA), czy Nowicjat (Novitiate) Maggie Betts (najlepszy debiut reżyserski). Zobaczyć będzie można także znakomicie przyjęty na Sundance i innych festiwalach (premiera europejska odbyła się podczas Berlinale) zmysłowy dramat Luki Guadagnino Tamte dni, tamte noce (Call Me By Your Name), komentującą sytuację klas uprzywilejowanych w Ameryce Beatriz na kolacji (Beatriz at Dinner)z popisową rolą Salmy Hayek oraz rubaszne Godzinki (The Little Hours) o niewyżytych seksualnie i nieprzebierających w słowach średniowiecznych zakonnicach, w które wcieliły się Alison Brie i Aubrey Plaza.

Bilety już w sprzedaży!

Katarzyna Dobrowolska

 

zdjęcie: http://www.kinonh.pl/

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply