Anna Ples

Studia, studia, studia i kolejne studia

O swój rozwój warto dbać zawsze, nie tylko dlatego, że w dzisiejszych czasach samo ukończenie wydziału prawa może nie być wystarczające, aby przybliżyć się do zawodowego sukcesu. Jako zaś, że ja bywam nazywana żywym srebrem, chętnie się uczę po prostu dlatego, że to lubię!

I właśnie dlatego, postanowiłam rozpocząć swoje 4. studia (i pewnie skończyć, jak poprzednie 3).

Dużo osób, szczególnie tych śledzących mnie na instagramie pytało jak mi się podoba i czy warto -studiuję w CNS UW Kryminalistykę i Nauki Sądowe. Do wyboru są tak 3 specjalizacje: kryminalistyczna, chemiczna i genetyczna. Studia prowadzone są międzywydziałowo przez WPiA, Wydział biologii, chemii i między innymi Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

Fajną rzeczą jest założenie, że idąc na te studia musisz już coś umieć więc mamy sporo praktyki. Wtorkowe zajęcia odbywają się w poszczególnych pracowniach Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Do tego pory w daktyloskopii czy pracowni badania m.in. narkotyków zwanych fachowo substancjami odurzającymi. Oprócz tego – sekcje zwłok w Zakładzie Medycyny Sądowej i w przypadku mojej specjalizacji – seminarium ze świetnym Profesorem Tomaszewskim. Moim faworytem, jak do tej pory, jest informatyka kryminalistyczna – tyle anegdot o głupocie ludzi korzystających z telefonów, komputerów nie słyszałam nigdy. Polecam. I mimo, że słyszałam wiele głosów i wątpliwości – po co mi to, przecież część tych rzeczy już umiem itp., odpowiadam: bo tak. Więc jeżeli rozważacie podjęcie tych studiów to z całego serca polecam.

W końcu syndrom CSI opanował cały świat. 🙂 Może i analizy nie trwają ułamka sekundy ale ciekawie jest zobaczyć sprzęty pomocne w dochodzeniu do prawdy. No i należy pamiętać, że prawnik powinien mieć podstawową wiedzę o dowodach, tak żeby uchronić się przed zjawiskiem dyktatu biegłego.

Anna Ples

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply
  Tina
  29 października 2017 at 21:16

  Kuszą te studia. Nawet bardzo. 🙂

 • Reply
  K. S.
  29 października 2017 at 22:00

  Tylko tyle? Wchodzimy w temat Twoich studiów, które są podobno piekielnie interesujące i to wszystko? Nie wiem, czy kogoś zainteresuje naiwne porównanie do CSI, które często było stekiem bzdur i bajek. Liczyłam na coś więcej i nadal liczę na poprawę.

  Jak się dostać? Czy są to studia płatne, ile jest miejsc? Jak duże są grupy na zajęciach? Z kim prowadzone są ćwiczenia, wykłady? Jaką specjalizacje wybrałaś, co cechuje każdą z nich? Czy ułatwia to znalezienie pracy w policji? Jak w praktyce przydaje się ta wiedza? To tylko kilka pytań, które przychodzą mi na myśl…
  Mam nadzieje, że zaspokoisz naszą ciekawość!

  • Reply
   Anna Ples
   29 października 2017 at 22:05

   Pozwole sobie odpowiedzieć na te pytania po 9 listopada !:) jak widać po tej ilości pytań wyjdzie z tego drugi post

 • Reply
  Michal
  30 października 2017 at 00:53

  Kryminalistyka jest fajna. Pare lat. Potem robi sie nudna 😉 A CSI ma tyle do kryminalistyki co studiowanie 4 kierunku do rozwoju wlasnego – no chyba ze sie nie pracuje, to moze tak 🙂

  • Reply
   Anna Ples
   30 października 2017 at 06:20

   Pracuje się i uczy do wstępnego w KSSiP 🙂 rozumiem, że jednak nie dla każdego złośliwość z CSI była wyczuwalna… 🙂 a kryminalistyka jest bardzo istotna z punktu widzenia prawnika, polecam sięgnąć do monografii i artykułów dotyczących problemu dyktatu biegłego :)))

 • Reply
  Lojerka
  4 listopada 2017 at 16:01

  A ja bym się chętnie dowiedziała nieco więcej na temat tej informatyki kryminalistycznej. Anegdotki o głupocie też mnie interesują (głównie dlatego, aby sprawdzić czy sama się taką głupotą nie wykazuję ) ❤️

 • Reply
  Aneta
  8 grudnia 2017 at 19:59

  Mnie tam wzmianka o CSI wcale nie gryzie, nie wiem w czym problem. O gustach się nie dyskutuje, a ponadto serial mimo wszystko zawiera pewne elementy dydaktyczne – choć wiadomo, że trzeba na to brać poprawkę. A co do kierunku – jeśli ktoś zajmuje się np. “gih-em” może faktycznie niewiele zyskać w zakresie wykorzystania tej wiedzy, natomiast osoba pracująca przykładowo nad sprawami karnymi – wręcz odwrotnie. To chyba logiczne. Chyba.

 • Reply
  Aga
  9 grudnia 2017 at 09:46

  A o co chodzi z tym, że idąc na te studia musi się już coś umieć? Bo nie ukrywam – zainteresowało mnie 🙂
  Aha: poproszę anegdoty na temat użytkowników telefonów i kompów 😀

 • Leave a Reply