Paulina Grajek

Halloween

Czy możemy bezkarnie bawić się w Halloween? W to okropne amerykańskie święto, które nam miesza w głowach i namawia do okultyzmu😉.

Pan kurator oświaty w jednym z województw wysłał w połowie października pismo do szkół, w którym wzywa do unikania zabaw halloweenowych. Twierdzi w nim, że zabawy te powodują zamęt w głowach dzieci. A co z neutralnością szkół publicznych? Czy takie wezwanie nie narusza przypadkiem tego co gwarantuje szkole Konstytucja i Karta Nauczyciela. Co z decyzją rodziców o zabawach naszych dzieci? Ciekawa jestem co pan kurator powiedziałby na temat dnia spódnicy w szkole mojego syna. Przebieranie chłopca w spódniczkę to dopiero może siać zamęt w głowie😊 i nie wiadomo jak się skończy.

Szkoła powinna być neutralna a przebieranie się za duchy, truposzy i zjawy to nic innego jak tylko zabawa, która przyjęła się na polskim gruncie i nie przeszkadza w przeżywaniu chwil skupienia 1 listopada, kiedy to pojedziemy odwiedzić groby naszych bliskich. Przyjęła się tak samo jak Walentynki czy Dzień Spódnicy.

To anglosaskie święto, nie tylko z historią w Ameryce ale popularne też w Irlandii i w Wielkiej Brytanii. Dzieciaki i nie tylko mają podczas zabawy mnóstwo radości z cukierków, z przebieranek i ze spotkania ze znajomymi. Dlaczego mielibyśmy im to zabierać? A w zamian namawiać ( ostatnio miałam sygnały z kilku szkół o takich konkursach) do przebierania się za świętych. Każdy woli czasem pobyć diabełkiem zamiast umęczonym świętym.

Jakie jest Wasze zdanie? Świętujecie dzisiaj Halloween z Waszymi dziećmi? Postawiliście straszną dynię na progu mieszkania albo w ogrodzie? Jesteście gotowi na najazd sąsiedzkich dzieci z koszykami pełnymi cukierków?

Moje dzieci jeszcze do zeszłego roku biegały z grupą sąsiadów po okolicznych blokach w strasznych maskach i z nożami w głowach, a ja z woalką na twarzy straszyłam każdego żądnego cukierka łasucha. W tym roku twierdzą, że są „za duzi” na takie głupoty, ale przygotowana przez nich dynia straszy na parapecie, a słodkie łakocie czekają w przedpokoju na przerażających gości😊

Miłej zabawy dziś wszystkim życzę, a jutro dnia pełnego zadumy.

Paulina Grajek

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply