Paulina Grajek

Ramoneska – legenda nigdy nie umiera

Skórzana kurtka modna jest już od 90 lat! Stała się niezbędna w każdej garderobie, nie tyko kobiecej.

W latach 60 tych Yves Saint Laurent wprowadził ją na salony, pokazując ją w jesienno- zimowej kolekcji Christiana Diora. Inspiracją dla niego była ulica a przede wszystkim gangi motocyklowe, których bała się w tamtym czasie cała Francja. Model Chicago, czyli czarna lakierowana, krótka kurtka ze skóry krokodyla wykończona futrem, przez niektórych klientów marki został uznany za wulgarny, nie pasujący do bogatej klienteli, która nie chciała utożsamiać się z ulicą.

Pod koniec lat 70 projektant Claude Montana w swojej jesiennej kolekcji przedstawił kurtkę z jagnięcej skóry inspirując się amerykańską kulturą gejowską. Zszokował tym odbiorców, którzy doszukali się w kolekcji odniesień do nazizmu pomimo, że skóry były w wielu kolorach.

Skórzana kurtka pierwotnie powstała w firmie Schott w modelu Perfecto na potrzeby motocyklistów a dokładnie Harley’owców. Uszyta z końskiej skóry miała charakterystyczny ukośny suwak, który zapobiegał zginaniu się kurtki z przodu. Ta kurtka miała być funkcjonalna dla motocyklistów, którzy wcześniej jeździli w długich skórzanych płaszczach. Pas z dużą klamrą na dole kurtki zapobiegał podwiewaniu wiatru pod kurtkę, ukośny suwak miał mieć tak ścisłe ząbki aby wiatr nie hulał po klacie prowadzącego motor, ukośne kieszenie miały ułatwiać dostęp do nich bez konieczności wstawania z motoru.

 

Model Perfecto Zalando

 

Potem stworzono modele dla wojska, głównie dla pilotów bombowców z tym że dla nich była w wersji brązowej. Paradoksalnie jednak przeznaczona jest i była dla ludzi kwestionujących system.

Po drugiej wojnie światowej stała się symbolem klas niższych stojących w opozycji do praworządnych obywateli ubranych w trencze. Skórzana kurtka to stan wolnego umysłu, sztandar niezależności. Pamiętacie marynarkę ze skóry węża o której w kultowej „Dzikości Serca” Davida Lyncha Nicolas Cage mówił „To kurtka ze skóry węża. Jest symbolem mojej indywidualności i wiary w wolność jednostki”.

Kultowa stała się za sprawą Marlona Brando grającego członka gangu motocyklowego w filmie „Dziki”. Była tam symbolem przynależności do grupy buntowników.

Nazwa kurtki „ramoneska” pochodzi od punkrockowego zespołu Ramones, który także przyczynił się do jej popularyzacji. W Polsce początkowo nosili ją fani zespołu Depeche Mode.

Ramoneska została zaakceptowana jako modny element garderoby tak naprawdę dopiero w latach 80 za sprawą Muglera z dodatkami takimi jak suwaki i ćwieki. Przestała być kurtką buntowników. Łączona w pierwszych kolekcjach Jean Paul Gautier z tiulowymi spódnicami stała się po prostu modna.

Teraz noszą ją wszyscy i wszędzie. Ja też. Uwielbiam połączenie z długimi sukienkami, z tiulowymi spódnicami i z jeansami. Jest podstawą garderoby tak jak mała czarna sukienka.

Biker Mango

Oversizowa z Zara

 

Imitacja skóry Stradivarius

Levis

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply