Anna Ples

Seryjni zabójcy: Aleksander Piczuszkin

W kolejnej odsłonie cyklu przybliżę sylwetkę rosyjskiego seryjnego mordercy, zwanego „the chessboard killer”(szachownicowy zabójca) lub „Bitcewskim maniakiem”.

Aleksander Piczuszkin, bo o nim mowa, zamordował w Rosji, w latach 1992-2007 około 50 osób (niektóre źródła podają, że nawet 70). Wszystkie morderstwa dokonywane były na terenie parku Bitcewskiego (południowa Moskwa). Biegli podejrzewają, że mordercze instynkty mogły zrodzić się w Aleksandrze na skutek wypadku, któremu uległ w dzieciństwie. Spadł z huśtawki, a ta uderzyła go w przód głowy, co doprowadziło do uszkodzenia płata czołowego mózgu, odpowiedzialnego m.in. za panowanie nad agresją.

Bliscy szachownicowego zabójcy wspominają go jako bardzo inteligentnego, lubił grać w szachy, gry nauczył go jego dziadek. Zwycięstwa szachowe były dla Piczuszkina sposobem na danie upustu złym emocjom, złości. Piczuszkin popełnił swoje pierwsze morderstwo w 1992 roku, kiedy był jeszcze studentem. Mówi się, że inspiracją dla Bitcewskiego maniaka był inny seryjny, Chikatiło zwany „Rostov ripper” (skazany właśnie w 92’, za ponad 50 morderstw dzieci i kobiet).

Piczuszkin postawił sobie za cel zabójstwa 64 osób, czyli tylu ile jest pól na szachownicy, w niektórych swoich wypowiedziach podkreślał jednak, że gdyby nie został ujęty zabijałby dalej. W większości ofiarami seryjnego byli bezdomni mężczyźni, których Piczuszkin zwabiał darmowym alkoholem. Modus operandi maniaka było dokonywanie zabójstwa przy użyciu młotka, poprzez uderzenie w głowę i wkładanie/wpychanie w rany pustych butelek po wódce. Piczuszkin złożył wyjaśnienia w których stwierdził, że zabijał tylko z jednego powodu, bo zabójstwa pozwoliły mu poczuć, że żyje, poczuć się jak Bóg.

W trakcie eksperymentu procesowego Piczuszkin pokazał, że niektóre z ofiar nie zostały zabitę w charakterytyczny dla niego sposób, a zostały zepchnięte do studzienek kanalizacyjnych. Ostatnie morderstwo popełnił w 2006 roku, na kobiecie z którą umówił się na randkę. Piczuszkin został aresztowany w 2006 roku, a w 2007 został skazany za 49 zabójstw i 3 usiłowania zabójstwa. Podczas procesu zamknięty był w szklanej „klatce”. Podczas procesu wyjaśnił, że zabił jeszcze 11 osób. Został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, z czego 15 lat spędza w izolatce.

Dokument o nim, eksperyment procesowy etc. można obejrzeć np. na Youtubie. Polecam.

foto: wiadomosci.onet.pl

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply